Using Ice to Prevent Injuries

Using Ice to Prevent Injuries

Nejčastější zranění běžců: Léčba s ledovými zábaly

Běhání je jednou z nejpopulárnějších fyzických ativit prospívajících našemu zdraví. Ale také při běhání nám hrozí některá zranění, zde vám popíšeme několik z nich...


1. Patelofemorální syndrom


Asi nejčastějším příznakem poranění u běžců je bolest kolen. Velmi častým důvodem bolestí kolen u běžců je tzv. patelofemorální syndrom. Patelofemorální kloub je skloubení mezi češkou (patelou) a kostí stehenní (femurem). Typickým příznakem patelofemorálního syndromu je postupně se prohlubující bolest vpředu na koleni, blízko češky, na jejích okrajích či hluboko pod češkou.  Bolest se zhoršuje po delším sezení, při chůzi do anebo ze schodů či při chůzi do kopce. Bolest může být ostrá vystřelující nebo tupá bodavá. Obvykle ustupuje při nečinnosti, aby se později vrátila.

Nejlepší prevencí je postupné navyšování délky a intenzity běhání, řádný strečink a posilování. Je také důležité znát své limity. Chladící pásky Dr. Cool ® pomáhají zklidnit bolest a jsou dobrou prevencí před vznikajícími záněty.


2. Zánět Achillovy šlachy

Pokud vás bude bolet Achillova šlacha, nemusí to hned znamenat, že jde o její zánět. Bolest může být přenesena z jiných částí vašeho těla.  Na vině může být právě často zmiňovaný lýtkový sval. Pokud dojde k jeho přetížení, zvýší se jeho napětí a to je pak přenášeno na úpon šlachy. Vhodná je např. sportovní masáž, strečink lýtkového svalu nebo prosté stlačení (pressura) daného bodu (v lýtku si vyhmátnete bolestivý bod a na několik sekund do něj zatlačíte, v případě úspěšného odstranění by Vám bolestivý bod měl jakoby roztát pod prsty).

Při zánětu šlach je jednou z nejzásadnějších částí léčby omezení pohybu postižené šlachy&